• + 48 533 850 502
  • organizator@biegimalinowskiego.pl
  • Polska, Kujawsko-Pomorskie, Grudziądz

Rok 2021 – Rok Bronisława Malinowskiego w województwie kujawsko-pomorskim

Podczas XXIX sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2021 ustanowiono w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Bronisława Malinowskiego.

Projekt stanowiska Komisji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w województwie kujawsko-pomorskim zakładał ustanowienie roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Bronisława Malinowskiego. Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku radni uchwalili, że obecny rok będzie rokiem Bronisława Malinowskiego w naszym województwie. 

Również podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej Grudziądza rok 2021 ustanowiono Rokiem Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. 

Lekkoatleci z Kujaw i Pomorza od zawsze stanowili krajową czołówkę zawodników tej dyscypliny. Z tego terenu wywodzą się wielcy mistrzowie olimpijscy: Teresa Ciepły, Zdzisław Krzyszkowiak i Bronisław Malinowski, których imiona noszą obiekty i szkoły sportowe.  W  ich  ślady  podążają  współczesne  gwiazdy  „Królowej  Sportu”  z  regionu, medaliści mistrzostw Świata i Europy: Iga Baumgart-Witan, Marcin Lewandowski i Paweł Wojciechowski, tworzący trzon polskiej reprezentacji.

Samorząd Województwo Kujawsko-Pomorskiego od wielu lat wspiera rozwój lekkoatletyki budując profesjonalne obiekty sportowe oraz wspierając małą infrastrukturę sportową. Stawia na młode pokolenie dofinansowując szkolenie dzieci i młodzieży, nagradzając za osiągnięcia oraz motywując poprzez rozbudowany system stypendialny.

Królowa  sportu,  bo  tak  nazywana  jest  lekkoatletyka,  to  najstarsza  dyscyplina  sportu uprawiana już przez starożytnych Greków. Lekka atletyka wychowała i wychowuje zarówno sportowców jak i zwykłych ludzi dążących do osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych w oparciu o zasady fair play. Rywalizacja w sporcie uczy również szacunku do przeciwnika, pokonywania własnych słabości oraz wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów.

Bronisław Malinowski treningi rozpoczął w Grudziądzkim Klubie Sportowym Olimpia, któremu pozostał wierny przez całą swoją sportową karierę. 

Do największych sukcesów Bronisława Malinowskiego zaliczyć należy: złoty medal olimpijski (Moskwa, 1980), srebrny medal olimpijski (Montreal, 1976), zdobycie czwartego miejsca na IO w Monachium (1972), dwukrotne zdobycie tytułu Mistrza Europy (1974 – Rzym oraz 1978 – Praga). Był też 10-krotnym mistrzem Polski (cztery tytuły na 3000 metrów z przeszkodami, po trzy na 5000 metrów oraz w biegach przełajowych, halowy mistrz na 3000 metrów z 1973. Był również wicemistrzem świata w biegach przełajowych (1979). 

Do dziś do niego należą rekordy Polski na dystansach 3000 metrów, 5000 metrów, 2 mil oraz 3000 metrów z przeszkodami. 

2021 rok to wiele rocznic związanych z Bronisławem Malinowskim:

  • 40. edycja Międzynarodowych Biegów im. Bronisława Malinowskiego 
  • 40 lat od tragicznej śmierci Bronisława Malinowskiego -złotego medalisty olimpijskiego z Moskwy
  • 70 lat od narodzin Bronisława Malinowskiego,
  • 45 lat od srebrnego medalu Bronisława Malinowskiego na dystansie 3000 metrów z przeszkodami na IO w Montrealu
  • 45 lat od ustanowienia rekordu Polski na 3000 metrów z przeszkodami (Montreal)
  • 45 lat od ustanowienia rekordu Polski na 5000 metrów (Sztokholm)
  • 25 od przyznania Bronisławowi Malinowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *