Rok 2021 – Rok Bronisława Malinowskiego w województwie kujawsko-pomorskim
Podczas XXIX sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2021 ustanowiono w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Bronisława Malinowskiego.
Projekt stanowiska Komisji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w województwie kujawsko-pomorskim zakładał ustanowienie roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Bronisława Malinowskiego. Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku radni uchwalili, że obecny rok będzie rokiem Bronisława Malinowskiego w naszym województwie.
Również podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej Grudziądza rok 2021 ustanowiono Rokiem Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu.
Lekkoatleci z Kujaw i Pomorza od zawsze stanowili krajową czołówkę zawodników tej dyscypliny. Z tego terenu wywodzą się wielcy mistrzowie olimpijscy: Teresa Ciepły, Zdzisław Krzyszkowiak i Bronisław Malinowski, których imiona noszą obiekty i szkoły sportowe. W ich ślady podążają współczesne gwiazdy „Królowej Sportu” z regionu, medaliści mistrzostw Świata i Europy: Iga Baumgart-Witan, Marcin Lewandowski i Paweł Wojciechowski, tworzący trzon polskiej reprezentacji.
Samorząd Województwo Kujawsko-Pomorskiego od wielu lat wspiera rozwój lekkoatletyki budując profesjonalne obiekty sportowe oraz wspierając małą infrastrukturę sportową. Stawia na młode pokolenie dofinansowując szkolenie dzieci i młodzieży, nagradzając za osiągnięcia oraz motywując poprzez rozbudowany system stypendialny.
Królowa sportu, bo tak nazywana jest lekkoatletyka, to najstarsza dyscyplina sportu uprawiana już przez starożytnych Greków. Lekka atletyka wychowała i wychowuje zarówno sportowców jak i zwykłych ludzi dążących do osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych w oparciu o zasady fair play. Rywalizacja w sporcie uczy również szacunku do przeciwnika, pokonywania własnych słabości oraz wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów.
Bronisław Malinowski treningi rozpoczął w Grudziądzkim Klubie Sportowym Olimpia, któremu pozostał wierny przez całą swoją sportową karierę.
Do największych sukcesów Bronisława Malinowskiego zaliczyć należy: złoty medal olimpijski (Moskwa, 1980), srebrny medal olimpijski (Montreal, 1976), zdobycie czwartego miejsca na IO w Monachium (1972), dwukrotne zdobycie tytułu Mistrza Europy (1974 – Rzym oraz 1978 – Praga). Był też 10-krotnym mistrzem Polski (cztery tytuły na 3000 metrów z przeszkodami, po trzy na 5000 metrów oraz w biegach przełajowych, halowy mistrz na 3000 metrów z 1973. Był również wicemistrzem świata w biegach przełajowych (1979).
Do dziś do niego należą rekordy Polski na dystansach 3000 metrów, 5000 metrów, 2 mil oraz 3000 metrów z przeszkodami.

2021 rok to wiele rocznic związanych z Bronisławem Malinowskim:
- 40. edycja Międzynarodowych Biegów im. Bronisława Malinowskiego
- 40 lat od tragicznej śmierci Bronisława Malinowskiego -złotego medalisty olimpijskiego z Moskwy
- 70 lat od narodzin Bronisława Malinowskiego,
- 45 lat od srebrnego medalu Bronisława Malinowskiego na dystansie 3000 metrów z przeszkodami na IO w Montrealu
- 45 lat od ustanowienia rekordu Polski na 3000 metrów z przeszkodami (Montreal)
- 45 lat od ustanowienia rekordu Polski na 5000 metrów (Sztokholm)
- 25 od przyznania Bronisławowi Malinowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Grudziądza